Ogrzewanie ogrodu zimowego – najlepsze metody

Zanim zadba się o odpowiednie metody grzewcze w zimowym ogrodzie, należy zatroszczyć się o izolację przestrzeni. Oranżeria musi być bardzo szczelna, żeby do minimum ograniczyć straty ciepła. Trzeba zatem zbudować solidną konstrukcję z wysokiej klasy materiałów. Najlepiej zatrudnić do tego sprawdzonych fachowców.

Pierwsza opcja na podniesienie temperatury w ogrodzie zimowym całorocznym to ogrzewanie elektryczne. Można zamontować grzejniki na prąd, które w efektywny sposób ocieplą miejsce do relaksu.

Drugie z dostępnych rozwiązań to promiennikami podczerwieni, które da się przymocować nawet przy suficie, dzięki czemu oszczędza się zajmowaną powierzchnię. Takie urządzenia działają bardzo szybko, więc nie trzeba długo czekać, aż w oranżerii zrobi się cieplej.

Kiedy ma się w domu klimatyzację, warto umieścić klimatyzator także w oranżerii. To rozwiązanie, które sprawdzi się i latem, i zimą, ponieważ może zarówno ochłodzić, jak i ogrzać pomieszczenie. Nie pozwala na bardzo dokładne sterowanie temperaturą, ale może sprawić, że dość szybko w zimowym ogrodzie będzie wystarczająco ciepło.

Istnieje jeszcze opcja zamontowania grzejników kanałowych, czyli takich umieszczonych w posadzce. Wizualnie to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ jest bardzo minimalistyczne i w ogóle nie zajmuje miejsca w oranżerii. Wymaga jednak instalacji odpowiedniego systemu, który musi znaleźć się pod podłogą. To dość kosztowna inwestycja, ale sprawdza się świetnie.

Oranżeria a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe często uchodzi za najlepsze rozwiązanie w oranżerii. Dlaczego? Do jego zalet zalicza się m.in.:

  • równomierne rozprowadzanie ciepła po całej przestrzeni;

  • brak ingerencji w wystrój wnętrza;

  • komfort dla użytkowników i możliwość chodzenia na boso;

  • opcja zastosowania różnych systemów montażowych;

  • dobre funkcjonowanie przy różnych materiałach wykończeniowych posadzki, w tym np. naturalnym kamieniu.

O takim sposobie ogrzewania najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu, ale tak naprawdę zawsze da się go zainstalować. To funkcjonalne rozwiązanie, które uchodzi za jedno z najwygodniejszych i najwydajniejszych energetycznie.

Dlaczego warto ogrzać ogród zimowy?

Ogrzewanie ogrodu zimowego całorocznego przynosi korzyści zarówno dla domowników, jak i dla roślin, które znajdują się w oranżerii. Użytkownicy przestrzeni mogą spędzać w niej przyjemny czas niezależnie od pory roku. Relaks i odprężenie są dostępne nawet zimą, kiedy dodatkowego klimatu nadaje leżący tuż za oknami śnieg.

Ciepły ogród zimowy pozwala na organizację przyjęć urodzinowych i z innych okazji niezależnie od tego, w jakim terminie się odbywają. Nie trzeba wynajmować sali czy mieścić się w niewielkim salonie, ponieważ nawet w grudniu da się rozsiąść na wygodnych kanapach w oranżerii.

Dzięki odpowiedniej temperaturze nie ma konieczności przenoszenia ciepłolubnych roślin do domu. Mogą pozostać tam, gdzie ich docelowe miejsce. Zdecydowanie warto zastanowić się nad całorocznym ogrodem!

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem