Ogrzewanie podłogowe to niezwykle praktyczne rozwiązanie, którego walory docenia się nie tylko zimą. Ma jednak ono także pewne wady. Kiedy więc się na nie zdecydować? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie samemu po poznaniu dostępnych opcji, kosztów i możliwościaranżacji z wykorzystaniem tej interesującej technologii.Rodzaje ogrzewania podłogowego

Technologia ogrzewania podłogowego opiera się na wykorzystaniu jednego z dwóch źródeł ciepła – wody lub prądu. Inwestycja w każdą z nich wiąże się z odmiennymi kosztami instalacji i późniejszej eksploatacji. Różny jest też poziom ingerencji w konstrukcję budynku.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Wykorzystanie prądu jako czynnika grzewczego nie stanowi większego kłopotu ze względu na prostą konstrukcję instalacji. Pod wierzchnią warstwą podłogi (np. płytkami) technicy montują system rur, które zawierają przewody. Co ciekawe, taki sposób montażu da się jeszcze uprościć.

Wielu producentów ogrzewania podłogowego oferuje maty z okablowaniem. W takim przypadku wystarczy rozwinąć konstrukcję, przykleić i podłączyć do regulatora temperatury. Wybór elektrycznego ogrzewania podłogowego pozwala zaoszczędzić pieniądze potrzebne na przygotowanie projektu, zakup materiałów budowlanych i robociznę.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Niestety, prąd jest kosztowny, a co najgorsze, tylko drożeje. Z tego powodu warto się zastanowić, czy lepiej nie ponieść większego wydatku na położenie instalacji wodnej. Początkowy koszt bywa wprawdzie wyższy, ale po czasie zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Montaż systemu doprowadzającego wodę wiąże się jednak z przeprowadzeniem dużego remontu. Ponadto wydatki wzrosną, jeśli instalacja ma docierać do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. W tym przypadku nie obejdzie się już bez położenia rur, a następnie połączeniu ich z kotłem, kolektorem słonecznym albo pompą ciepła. Z tego powodu nad tym rodzajem ogrzewania podłogowego warto zastanowić się jeszcze na wczesnym etapie remontu domu.

Koszt instalacji i eksploatacji ogrzewania podłogowego

Wydatki, które trzeba ponieść na remont, trudno uśrednić z powodu różnych wymagań osób, które zamierzają zmienić coś w domu. Najlepszym przykładem są same maty grzewcze, których koszt to średnio 150-300 zł za materiał z okablowaniem o powierzchni 1 m². Na ceny wpływa moc, z jaką działa instalacja. Od tego, czy wynosi ona 150 W czy 200 W zależy temperatura, którą będzie w stanie wygenerować.

Jeszcze więcej przyjdzie zapłacić za zbudowanie systemu ogrzewania wodnego. Przeciętny koszt zwoju elastycznej rury wynosi 1400 zł. W tej cenie otrzymuje się zwykle 500-600 m przewodów, którymi będzie płynąć ciecz. Ostatecznie jednak projektu da się ukończyć bez odpowiednich umiejętności. Mają je specjaliści z firm, które zajmują się tworzeniem takich instalacji. Ich usługi nie są tanie, ponieważ wyceniają je na 30-100 zł za montaż 1 m² ogrzewania.

Pozostałe koszty do uwzględnienia to:

  • płyta, na której umieszczone będą przewody elektryczne lub doprowadzające wodę (około 30 zł za 1 m²);

  • pokrycie w postaci specjalnych płytek lub kafelek (ceny wahają się od 40 zł do nawet 200 zł za 1 m²);

  • zakup urządzenia generującego ciepło.

W ostatnim przypadku trudno podać zakres kwot. Ceny kotłów, pomp i kolektorów mocno różnią się w zależności od wydajności, ale zwykle są wydatkiem na poziomie przynajmniej kilku tys. zł.

Ogrzewanie podłogowe – warto czy nie?

Czy w takim razie pieniądze, które trzeba będzie przeznaczyć na ogrzewanie podłogowe, są w ogóle warte wydania? Jak najbardziej. Argumentów przemawiających na korzyść ogrzewania podłogowego jest dużo więcej niż przeciw. Na ostateczną decyzję wpłynie jednak i tak najważniejszy czynnik, czyli możliwości finansowe.

Zalety ogrzewania podłogowego

 

  • Ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Co ważne, nawet droższa od wodnej instalacja elektryczna jest tańsza w użytkowaniu niż grzejniki. Na efektywność wpływa fakt generowania ciepła w całym pomieszczeniu, a nie punktowo, jak ma to miejsce, gdy działa kaloryfer.

  • Za wyborem ogrzewania podłogowego przemawia również możliwość optymalizacji kosztów. Droższą instalację wodną da się zastąpić tańszymi matami elektrycznymi.

  • Niezależnie od wybranej technologii ogrzewanie podłogowe daje więcej sposobów na aranżację pomieszczeń. W miejscach grzejników można postawić dodatkowe meble. Co więcej, pokoje, kuchnia i łazienka wyglądają estetyczniej. Generowane przez posadzkę ciepło zapobiega też pojawieniu się wilgoci w domu.

Wady ogrzewania podłogowego

 

  • Największym minusem ogrzewania podłogowego jest sam koszt instalacji. Niestety, zarówno elektryczne, jak i wodne to inwestycja o wartości tysięcy złotych.

  • Mniejszym, ale dla niektórych osób istotnym mankamentem może być również konieczność wykonania dużego remontu. Prace na większą skalę nie wydają się problemem w trakcie budowy lub kompleksowej przebudowy domu, ale jeśli położony ma zostać tylko system grzewczy, konieczność zrywania posadzek będzie uciążliwa.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem