Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Krok 1 – zmień codzienne przyzwyczajenia

Czasem naprawdę nie trzeba wiele, by choć trochę obniżyć rachunki za prąd. By tak się stało, na początek wystarczy zastanowić się nad tym, co go zupełnie niepotrzebnie zużywa. Bardzo możliwe, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile prądu marnuje się na działanie sprzętów domowych. Przede wszystkim zastanów się, ile i jak korzystasz z:

  • telewizora;

  • komputera;

  • ładowarek;

  • zmywarki;

  • pralki;

  • lodówki;

  • oświetlenia.

Telewizor i komputer

Pierwszym sprzętem, z którego częściowo można zrezygnować, jest telewizor. W wielu domach działa on przez wiele godzin w ciągu doby, nawet jeśli nikt go nie ogląda. W takich momentach wystarczy go po prostu wyłączyć, zarówno przyciskiem zasilania, jak i wyciągając wtyczkę.

Tą samą zasadą kieruj się, korzystając z komputera. Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz go używać, zamiast przełączać go w stan uśpienia, po prostu go wyłącz.

Ładowarki

Z biegiem lat otacza nas coraz więcej przenośnych urządzeń. Smartfony, tablety, słuchawki, inteligentne zegarki i inne sprzęty na ogół trzeba ładować co najmniej raz dziennie. Podłączanie każdego z nich do gniazdka jest problematyczne, przez co wiele osób wpina ładowarki do sieci elektrycznej na stałe. Choć tak jest bez wątpienia wygodniej, traci się prąd, a co za tym idzie, rachunki rosną.

Jak rozwiązać ten problem? Dobrym sposobem jest położenie wszystkich ładowarek np. obok przedłużacza i podpinać tylko wtedy, kiedy są potrzebne. W ten sposób zawsze będą pod ręką, a przy tym nie zużyją więcej energii elektrycznej, niż to potrzebne.

Zmywarka i pralka

Pralka w domu to sprzęt konieczny, a zmywarka – co najmniej bardzo przydatny. By zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, trzeba z nich jednak korzystać rozsądnie. Co to znaczy? Najlepiej zdecyduj się na zrobienie prania, gdy będziesz mieć pewność, że uda Ci się zapełnić cały bęben.

W wielu modelach pralek jest ponadto dostępny tryb ekologiczny. Jeśli masz więcej czasu, możesz go uruchomić. Choć pranie będzie trwało dłużej, zaoszczędzisz dzięki temu sporo prądu. Analogicznie należy korzystać ze zmywarki, czyli uruchamiać, gdy jest pełna i najlepiej w energooszczędnym trybie eko.

Lodówka

Do tego, by jedzenie było zdatne do spożycia, konieczna jest odpowiednio niska temperatura, przez co nie poleca się jej podwyższania. W celu zmniejszenia wydatków na prąd wystarczy jednak pamiętać o tym, że do lodówki nie wkłada się ciepłych potraw. W takich sytuacjach urządzenie zaczyna pobierać więcej energii potrzebnej do ich schłodzenia.

Drugą metodą na zaoszczędzenie na prądzie to umiejscowienie lodówki. Nie powinno się jej stawiać obok wszelkich źródeł ciepła. Jeśli zostanie umieszczona w pobliżu grzejnika lub kuchenki, również będzie od czasu do czasu pobierać nadmiarowy prąd, by utrzymać w środku właściwą temperaturę.

Oświetlenie

Rozważne korzystanie z oświetlenia to kolejny drobny kroczek, który nie wymaga dużej zmiany przyzwyczajeń. Jednym z miejsc, w których często nie jest potrzebne, jest przedpokój.

W wielu domach prąd wykorzystują też drobne urządzenia, takie jak lampy podszafkowe w kuchni czy cyfrowe ramki na zdjęcia. W okresie świątecznym możesz także ograniczyć czas świecenia lampek choinkowych na bożonarodzeniowym drzewku, ramach okiennych i balkonie.

Co ciekawe, nie zawsze jednak wyłączanie światła przynosi oszczędności. Czasem jest dokładnie odwrotnie. Jeśli więc wychodzisz z pokoju tylko na chwilę, pozostaw lampę zapaloną. Więcej prądu zostanie bowiem zużyte na ponowne włączenie oświetlenia, niż gdy cały czas będzie działać.

Jak dodatkowo obniżyć rachunki za prąd? Krok 2 – korzystaj z energooszczędnych urządzeń

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej obniżyć rachunki za prąd, sprawdź wiek domowych urządzeń. Bardzo możliwe, że niektóre z nich mają wiele lat, przez co nie spełniają współczesnych norm dotyczących energooszczędności. Z biegiem lat są one coraz bardziej rygorystyczne, a przy tym równie (lub bardziej) funkcjonalne.

Zmiana pralki, lodówki, telewizora czy innego sprzętu to oczywiście duży wydatek. Jeśli jednak możesz sobie na niego pozwolić, potraktuj go jako inwestycję. Po pewnym czasie z nawiązką zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd.

Dobrym sposobem na niższe rachunki za elektryczność jest też zakup energooszczędnych żarówek. Co ważne, po ich zakupie nie będziesz musiał przebywać w zimnym świetle niczym z biura. Ich producenci dokładają starań, by domowe oświetlenie miało ciepłe odcienie tak jak zwykłe żarówki.

Jak jeszcze zmniejszyć rachunki za prąd? Krok 3 – skorzystaj z dofinansowań

Ostatni krok do oszczędzenia na prądzie to propozycja dla właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą skorzystać m.in. z rządowego programu Mój prąd. W zależności od wyboru sposobu rozliczania się z wyprodukowanej energii mają szansę dostać 3 lub 7 tys. na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Drugie dofinansowanie, którym warto się zainteresować, to ulga na termomodernizację. Mogą się o nią ubiegać właściciele nieruchomości, którzy chcą wymienić dotychczasową instalację elektryczną na bardziej ekologiczną. Co ważne, program jest przeznaczony dla właścicieli już istniejących domów, a nie tych dopiero budowanych.

Na programach obu tych programach zyskuje się podwójnie. Nie tylko otrzymuje się dofinansowanie, ale korzysta później z darmowego prądu generowanego z energii słonecznej. W połączeniu z dobrymi nawykami i nowoczesnym sprzętem daje to szansę osiągnięcia naprawdę dużych oszczędności na rachunkach za prąd.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem