szlifierki katowe co warto o nich wiedziec

Narzędzia i samochody to tak wielkie skarby dla każdego mężczyzny, jak biżuteria i ubrania dla kobiet. Panie potrafią na dobre stracić głowę, poczucie czasu i kontrolę nad budżetem, gdy wejdą do galerii handlowej pełnej modnych butików, co z resztą jest tematem niewybrednych męskich żartów. Panowie zapominają jednak o tym, iż sami zachowują się w podobny sposób, gdy tylko wejdą do sklepu z narzędziami. Jednym ze sprzętów, który może przydać się w warsztacie każdego majsterkowicza, jest szlifierka kątowa. Dla szlifierki dobrej jakości można nawet stracić przysłowiową głowę.

  1. Zastosowanie szlifierki kątowej, czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
  2. Rodzaje tarcza do szlifierki kątowej ? czym się różnią i jakie mają zastosowanie
  3. Parametry techniczne szlifierki kątowej, na które musisz zwrócić uwagę
  4. Jak dbać o szlifierkę kątową, aby służyła Ci na lata

Sprzęt, który masz w garażu, jest na tyle leciwy, że już od dłuższego czasu sam prosi o zasłużoną emeryturę? Potrzebna jest Ci szlifierka kątowa, lecz nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Doskonale trafiłeś! Kilka poniższych akapitów powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zastosowanie szlifierki kątowej, czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej

Szlifierka kątowa może być wykorzystywana do wielu prac. Przyda się w warsztacie każdego pasjonata majsterkowania, który uwielbia czas wolny spędzać na pracach manualnych. Warto mieć sprzęt dobrej jakości, bo on znacznie ułatwia i usprawnia pracę, a ponadto sprawia, że cięcie twardych materiałów jest bardziej bezpieczne.

Zastanawiasz się, do jakich prac wykorzystasz szlifierkę kątową? Jest to urządzenie wielofunkcyjne. W zależności od doboru tarcz, przy pomocy szlifierki kątowej można sprawnie ciąć twarde materiały, takie jak stal czy beton. Z łatwością poradzi sobie także z prętami zbrojeniowymi. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

Poza sprawnym cięcie, szlifierka kątowa ma jeszcze jedno istotne zastosowanie, którego można domyślić się już po samej nazwie urządzenia. Chodzi mianowicie o szlifowanie, czyli wygładzanie powierzchni. Warto dobrać dobrej jakości tarcze, odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac.

Rodzaje tarcz do szlifierki kątowej ? czym się różnią i jakie mają zastosowanie

Dla nikogo, kto miał choć przez chwilę styczność ze szlifierką, nie będzie żadną tajemnicą, że do tego urządzenia trzeba dobierać tarcze w zależności od tego, co się chce aktualnie zrobić. Inne tarcze są przewidziane do cięcia twardych powierzchni, a inne mają zastosowanie przy ich szlifowaniu. Jeżeli tarcza będzie używana niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, to nie tylko przecięcie twardego materiału może okazać się utrudnione, lecz także może się to niekorzystnie skończyć dla samego urządzenia. Każda tarcza do szlifierki powinna posiadać oznaczenia, czy przeznaczona została do cięcia, czy też do szlifowania twardych powierzchni. Tarcze do cięcia są z reguły cieńsze. W razie kłopotów z wyborem można o poradę zapytać pracownika sklepu.

Parametry techniczne szlifierki kątowej, na które musisz zwrócić uwagę

Jaką szlifierkę kątową wybrać? Najlepiej taką, która w pełni zaspokoi wszystkie potrzeby. Pierwsza kwestia, to wybór klasy urządzania. Na rynku dostępne są szlifierki profesjonalne, jak i te przeznaczone dla amatorów. Profesjonalna szlifierka kątowa to produkt mający zastosowanie głównie w warsztatach i firmach produkcyjnych. Z kolei szlifierka amatorska w zupełności wystarczy do wykonywania prac przydomowych. Kolejna kwestia, to sposób obsługi. Szlifierka kątowa może być obsługiwana jedną ręką lub też dwoma. Im cięższa i masywniejsza szlifierka, tym więcej siły trzeba włożyć w jej obsługę.

Jest coś jeszcze, co warto przemyśleć. Cena urządzenia. Szlifierka kątowa z najniższej półki cenowej może okazać się właściwa jedynie do sporadycznych prac. Intensywne korzystanie ze szlifierki będzie wymagało zakupu nieco bardziej profesjonalnego urządzenia, które będzie wyposażone w silnik o większej mocy

Jak dbać o szlifierkę kątową, aby służyła Ci na lata

Narzędzia wymagają szczególnej troski. Jeżeli traktowane są po macoszemu, to szybko się psują lub działają w sposób nie do końca prawidłowy. Jak dbać o narzędzia w garażu czy w warsztacie? Oto kilka pomysłów. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby szlifierka kątowa nie miała kontaktu z wilgocią. Należy ją trzymać w bezpiecznym miejscu, najlepiej na półce w garażu. Wilgoć negatywnie wpływa na wszystkie urządzenia elektryczne. Gdy narzędzia zamokną, to może się okazać, iż więcej się  nie włączą.

Istotną kwestią jest także zachowanie porządku. Poukładane narzędzia nie tylko cieszą oko i przyspieszają wykonanie prac, lecz też w sytuacji, gdy wszystko jest na swoim miejscu, to przypadkowe uszkodzenie jakiegoś elementu staje się o wiele mniej prawdopodobne. Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać, a która niestety jest bardzo często pomijana. Każdy właściciel samochodu wie o tym, iż odpowiednio serwisowane auto, o wiele dłużej cieszy właściciela bezawaryjną jazdą. Podobnie jest z urządzeniami do prac przydomowych - z pewnością wizyta w serwisie od czasu do czasu im nie zaszkodzi.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem