Nieszczelność czy wykraplanie się kondensatu to częste problemy ze starymi kominami ceglanymi. Kiedy komin wymaga pilnego remontu, warto sięgnąć po stalowe wkłady kominowe. To rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Stawiane niegdyś kominy murowane były przystosowane do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. - Współcześnie instalowane urządzenia grzewcze cechują się znacznie większą sprawnością energetyczną. Skutkuje to obniżeniem temperatury spalin odprowadzanych do komina. Często powoduje wykraplanie się kondensatu. Sytuacja taka wymaga zabezpieczenia komina przed kondensatem stalowymi systemami kominowymi ? mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Znaczna część kominów murowanych z cegły po dziesięcioleciach użytkowania po prostu straciła swoją szczelność i wymaga remontu. Także w tym przypadku ratunkiem może być zamontowanie kominów systemowych. Ich zastosowanie eliminuje konieczność dobudowy nowego komina, która nie zawsze ze względów architektonicznych lub ochrony zabytków jest niemożliwa. Postawienie dodatkowego komina wewnątrz budynku to z kolei prawdziwa rewolucja dla stropów i kondygnacji. Zaadaptowanie starego szachtu pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także powierzchnię w mieszkaniu.

tabela jednoscienne

Wybór odpowiedniego systemu odprowadzania spalin, który będzie kompatybilny z naszym urządzeniem grzewczym, powinno się skonsultować ze specjalistami. ? Eksperci z naszego Działu Technicznego na życzenie klientów dobierają średnicę komina i proponują system, który będzie najlepszy dla danego kotła ? mówi Paweł Kępiński, Lider Zespołu Specjalistów ds. Technicznych firmy MK Systemy KominoweObliczenia dokonywane są w programie ?Aladin?, który przeprowadza kalkulacje zgodnie z europejską normą kominową EN 13384-1; Kominy ? Metody obliczeń cieplnych i przepływowych ? uzupełnia. - Naszych Klientów natomiast zachęcamy do korzystania z programu MK King. To bardzo proste narzędzie, dzięki któremu w kilku prostych krokach uzyskujemy gotową listę elementów katalogowych niezbędnych do stworzenia komina pasującego do naszej kotła ? dodaje ekspert.

Dodatkowo na stronie internetowej firmy jest umieszczony arkusz doboru, który można wypełnić w domowym zaciszu i przesłać do Działu Technicznego. Wskazujemy w nim: typ urządzenia: rodzaj kotła, moc,  paliwo, na jakim pracuje, warunki pracy komina: komin wewnątrz lub na zewnątrz, praca na mokro lub sucho, praca w podciśnieniu lub nadciśnieniu, parametry spalin: masowy strumień spalin, temperatura spalin, zawartość CO2, wymagany ciąg oraz przebieg czopucha i komina: długość odcinków, kąty nachylenia, opory, sposób poboru powietrza. ? Na podstawie tego wywiadu przygotowujemy informację, która zawiera parametry optymalnego systemu odprowadzania spalin, takie jak jego rodzaj: zewnętrzny izolowany, wkład kominowy, spalinowo-powietrzny, do agregatów, z uszczelkami lub bez a także wymiary przewodu kominowego: średnicę czopucha i  długość, średnicę odcinka pionowego i wysokość ? dodaje Paweł Kępiński.

W ofercie marki MK Systemy kominowe znajdują się zarówno systemy przystosowane do pracy w podciśnieniu (do kominków, kóz, pieców na opał stały, kotłów gazowych z otwartą komorą spalania i kotłów z palnikami nadmuchowymi) oraz w nadciśnieniu (kotły kondensacyjne na gaz i olej), a także do wszystkich rodzajów spalanych paliw.

W trudnych warunkach montażowych sprawdzą się elastyczne wkłady kominowe. W ofercie marki MK Systemy Kominowe znalazł się jednościenny FLEX z klasą ciśnieniową P1 (200Pa) - system przystosowany do pracy z nowoczesnymi kotłami turbo bądź kondensacyjnymi na gaz i olej. Dla amatorów klimatycznych kominów i kotłów opalanych drewnem technolodzy marki stworzyli system FLEXx2 o wysokiej odporności korozyjnej (V2), gwarantujących łatwy i szybki montaż.

Montaż systemu kominowego powinno się powierzyć doświadczonej ekipie, ponieważ jest to praca na wysokości i wymaga spełnienia określonych warunków bezpieczeństwa.  By zamontować wkład kominowy, nie zawsze trzeba rozkuwać szacht na całej wysokości. -Zależy to między innymi od rozmiaru wolnej przestrzeni  w szachcie kominowym i wymiarów montowanego systemu. Często wystarczy rozkucie na  wysokości kotła dla zamocowania trójnika i wyczystki, zaś rury proste wsuwa się od góry przez wylot komina i łączy z trójnikiem przez otwór montażowy.  Jeżeli otwór w kominie jest zbyt mały do zamontowania w jego wnętrzu wkładu kominowego, istnieje możliwość mechanicznego rozwiercenia komina ? mówi Piotr Pacyna. - Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy montażowe i nazywa się frezowaniem komina.  Na przykład do komina o przekroju kwadratowym 14 x 14 cm po jego frezowaniu istnieje możliwość zainstalowania wkładu kominowego o średnicy 16 cm, a nawet większego ? puentuje.

Pamiętajmy, że od systemu kominowego zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego też warto zdecydować się na produkt kompletny, czyli taki który zawiera dokumenty sprzedaży, deklarację właściwości użytkowych i gwarancję producenta. Wszystkie systemy kominowe produkowane przez MK Systemy Kominowe spełniają wymagania dyrektyw Unii Europejskiej i są wykorzystywane w najnowocześniejszych inwestycjach zarówno prywatnych, jak i biznesowych w całej Europie.

Więcej informacji na: www.mkzary.pl

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem