Jak dobrać kolor ścian? Poszukiwanie inspiracji

Żeby odpowiednio wybrać kolor ścian, trzeba wiedzieć, jaki efekt chce się osiągnąć. Najlepiej poszukać różnych inspiracji m.in. w katalogach wnętrzarskich czy social mediach. Wtedy będzie można ustalić konkretny styl pomieszczeń i sprawdzić, jakie odcienie najlepiej będą ze sobą korespondować.

W inspiracjach należy uwzględnić także pozostałe elementy wyposażenia, które znajdą się w pokojach – meble, dodatki czy rodzaj wykończenia podłogi. Połączenie kolorów może być spójne i harmonijne lub bazować na kontraście. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie zależy domownikom.

W nowoczesnych aranżacjach przeważnie sięga się po jasne kolory, ale nawet przy wybieraniu beżów czy szarości trzeba ustalić, czy mają one być chłodne, czy ciepłe. Wpływa to na połączenia z pozostałymi elementami i zdecydowanie warto trzymać się ustalonego tonu.

Ważna zasada w dobieraniu barw – wielkość pomieszczenia

Kolory wpływają na odbiór wielkości pomieszczeń. Jasne odcienie farb do ścian optycznie powiększają wnętrze, podczas gdy ciemne mogą je wizualnie pomniejszać. Warto to przemyśleć, biorąc pod uwagę, jaki efekt w danej aranżacji chce się osiągnąć. Nie zawsze wszystkim zależy na przestronności pokojów.

Przykładowo w sypialni czy łazience można chcieć zbudować klimatyczny nastrój – idealny do relaksu. Ciemne kolory pomagają w aranżacji intymnego wnętrza, a jednocześnie czynią je optycznie mniejszym, otulającym i nadającym się do pełnego odprężenia.

Po jasne kolory farb lepiej sięgać w salonach i miejscach pracy np. biurach. Sprawiają one wrażenie czystszej, przestronnej przestrzeni, która sprzyja m.in. spotkaniom w większym gronie. To dobra opcja także do pomieszczeń, w których jest niewiele naturalnego światła. Odcień ścian może nieco pomóc zwiększyć funkcjonalność aranżacji.

Dobieranie kolorów wnętrza za pomocą próbek farb

Kiedy wie się już mniej więcej, jakiego efektu się oczekuje, należy udać się do sklepów z farbami i wybrać próbki różnorodnych odcieni. To najlepszy sposób na to, aby zobaczyć, jak kolory będą wyglądać w różnych warunkach oświetleniowych i w różnych częściach pomieszczenia.

Za pomocą specjalnych, niewielkich aplikatorów można łatwo pomalować kawałek ściany i zweryfikować, czy odcień spełnia oczekiwania. Często zdarza się, że na wzornikach kolor wygląda nieco inaczej, a poza tym znacznie lepiej obejrzeć go na nieco większym obszarze niż niewielkiej próbce w sklepie ze sztucznym oświetleniem.

Malowanie ścian – konsultacja z ekspertem

W przypadku dużych wątpliwości zawsze można sięgnąć po pomoc specjalisty, czyli projektanta wnętrz. Kiedy ekspert pozna oczekiwania klienta co do przeznaczenia pomieszczenia i stylu, jaki ma w nim panować, z łatwością wskaże najlepsze propozycje.

Osoby, którym zależy na ponadczasowych wnętrzach, powinny celować w neutralne kolory ścian. Biel, szarość czy beż to rozwiązania, które nigdy nie wyjdą z trendów.

Jeśli chce się delikatnie zaszaleć, warto sięgnąć po pastelowe farby np. w odcieniu błękitu czy brzoskwini. Subtelne warianty kolorystyczne pozwalają na utrzymanie harmonii wnętrza.

Dla zwolenników intensywnych efektów w sklepach znajdują się liczne wyraziste mieszanki np. w kolorze czarnym, które świetnie sprawdzają się na jednej ze ścian jako element nadawania charakteru pomieszczeniu. Najlepiej pomalować je zgodnie z własnym gustem, ponieważ trendy mijają, a dobre samopoczucie domowników w mieszkaniu jest najważniejsze.

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem